Výtoky a svědění:
Obecně se dá říct, že výtoky jsou velmi častý problém postihující hlavně mladší ženy a dívky. Do určité míry je slabší výtok, který nesvědí vcelku normální. Nejjednodušší rozdělení výtoků pro pacientky je na kvasinkové záněty - svědivé, bílé, někdy až hrudkovité výtoky. A bakteriální - bělavé, bíložluté, žluté, nesvědí tolik, jsou bez hrudek, někdy zapáchající, někdy zpěněné. Výtok může být i smíšený, t.j. kvasinky i bakterie. Pokud máte výtok v pochvě i svědění zevního genitálu, je třeba vždy kromě krému na zevní genitál použít i preparát do pochvy.
Na léčbu kvasinkových zánětů můžete použít volně prodejné preparáty Gyno-Pevaryl, Jenamazol, Canesten, Clotrimazol, Candibene a tzv. Tetraborické globule (Globulus cum natrico tetraborico). V případě léčby doporučuji delší aplikaci, 6 a více dní. Pokud je zánět rozsáhlejší, tak klidně i 10-14 dní. Krátkodobá 1-3 denní aplikace většinou nestačí. Je vhodné se vyhnout pohlavnímu styku po dobu léčby. Ohledně bakteriálních výtoků je otázka složitější, protože vaginální antibiotické preparáty jsou vázány na předpis lékaře.
Nicméně, doporučuji jako první pomoc koupit z lékárny Tetraborické globule (protože někdy zabírají i na bakterie) nebo vaginální výplachy s tea tree oilem - Femigel, Aflovag či Rosalgin. Většinou dochází k úplné a trvalé, nebo aspoň přechodné úlevě. Teprve pokud tato léčba nezabere, je možné v ambulanci předepsat léky na předpis. Nicméně část dívek a žen na výtoky trpí, a proto je třeba určitá dlouhodobá (nebo i trvalá) prevence výtoků, jinak se stále vrací. Typické vyvolávací faktory výtoků jsou: bazén, rybník (tady jsou vhodné preventivně tampóny napuštěné tea tree oilem - z lékárny), sauna, fitness, delší jízda na kole, pohlavní styk, někdy i okolo menstruace.
Z režimových opatření je vhodné omezit sladké, preferovat spíše celozrnné pečivo než klasické bílé, polykací probiotika též mohou pomoct, používat pouze mýdla na intimní hygienu jako Lactacyd a Chilli intima, dále nejsou vhodné kalhotky typu tanga, pouze klasické bavlněné. Také spíše preferovat vzdušnější oblečení (typicky nevhodné jsou silonky).
A poslední řadě je třeba užívat dlouhodobě vaginálně nějaké probiotické vaginální lactobacily. Já doporučuji zvážit užívání nějakých lactobacilů, 2-3 x týdně. V tomto režimu je skutečně výtoků podstatně méně. Bez této preventivní perorální či vaginální lactobacilové probiotické léčby se většinou nedaří dosáhnout významné dlouhodobé úlevy.
Svědění zevního genitálu:
Obecně je nejčastějším důvodem výtok v pochvě (léčba viz výše) a na léčbu zevního genitálu se dá použít např. Canesten krém, Jenamazol, Gyno-Pevaryl krém atd.. Nicméně ne vždy se jedná o svědění spojené s výtokem, v tom případě je dobrý krém Prurigyne, který univerzálně pomůže ve většině případů. Výjimečně to může být projev alergie na novou kosmetiku atd. Ve vyšším věku to může být projev nedostatku ženských hormonů. Doporučuji zkusit volně prodejné přípravky - Hydrofemin krém - zavádět do pochvy (respektive v nepatrné vrstvě nanést prstem na zevní genitál) dle návodu. Pokud to nepomáhá, jsou na předpis lokální krémy a čípky s estrogeny.
Bolesti při styku:
Jako první volba užití lubrikačního gelu, lepší jsou na bázi silikonu. Též se dají použít čípky Hydrofemin gel na zvlhčení sliznic. Pomoci může i úprava polohy.
Posun menstruace:
Může se užívat více platíček hormonální antikoncepce v kuse. Nebo se používají preparáty v tabletách na předpis jako Norethisteron a Orgametril. Nasazují se 2 dny před očekávanou menstruací, menstruace většinou přijde 2 dny po vysazení. Naopak zkracovat cyklus se nedoporučuje.
Návaly:
Návaly se obecně mohou projevovat v širokém období již okolo 40 let, ale typicky bývají okolo 50 let a později. K návalům se také může připojit nespavost, nepravidelný menstruační cyklus, změny nálad, podrážděnost, atd. Všeobecně můžeme na návaly doporučit redukci váhy - obézní pacientky mají více návalů než štíhlé, zkontrolovat krevní tlak - opět pacientky s vyšším tlakem mají více návalů. Dále se doporučují přírodní preparáty s fytoestrogeny - na bázi sóji a červeného jetele - dále se dá použít hořčík neboli magnézium - ve vyšších dávkách. Někdy funguje preparát na přírodní bázi, kapky Gynex. Některé pacientky si velmi chválí cvičení tzv. hormonální jógy. Z léků, které má k dispozici lékař, je to hormonální substituce a v krajním případě i určitá antidepresiva.